Abdumalik Xalokov: “Endi bor eʼtiborim faqat Olimpiadaning oltin medalida boʻladi”
Boks boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Abdumalik Xalokov uchun bu yil muvaffaqiyatli oʻtdi. Iqtidorli bokschimiz Toshkentda oʻtgan jahon chempionati va Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida gʻalaba qozonish barobarida Parij-2024 Olimpiadasiga ham yoʻllanma qoʻlga kiritdi. Bu natijalarning mantiqiy davomi sifatida u kuni kecha oʻtgan “Milliy sport mukofoti-2023” tanlovida “Yilning eng yaxshi erkak sportchisi” deb topildi. Quyida bokschimiz bilan yil sarhisobi boʻyicha tashkil qilgan kichik suhbatimizni eʼtiboringizga havola qilamiz:
– Ortda qolayotgan yil nimasi bilan yodda qolmoqda?
– 2023-yil men uchun juda ham omadli oʻtdi. Toshkentda oʻtgan jahon chempionati, Osiyo oʻyinlarida oldimga qoʻygan maqsadlarimni bajara oldim. Ushbu natijalarim evaziga “Yilning eng yaxshi erkak sportchisi” deb topildim. Shubhasiz, bunday sermahsullikdan keyin yilni omadli keldi, deyish mumkin.
– 2018-yil “Yilning eng yaxshi yosh sportchisi” deb tan olingan edingiz. Oʻshanda hali kattalar oʻrtasida ham eng yaxshi boʻlaman, degan maqsadni oldingizga qoʻygan boʻlsangiz kerak. Amalda bunga 5-yil vaqt ketdi. Endi reja qanday?
– Bularning barini murabbiylarim bilan qilayotgan mehnatlarimizning samarasi deb bilaman. Bu natijalar toʻgʻri yoʻldan ketayotganimizni koʻrsatmoqda. Davlatimiz tomonidan biz uchun barcha sharoitlar yaratib berilayotgan ekan, bundan unumli foydalanishimiz kerak. Menimcha, shunday boʻlmoqda. Kuni kecha qoʻlga kiritgan yutugʻim endi butun boks olamida ham eng yaxshi boʻlishga motivatsiya berdi. Albatta, buning uchun yanada koʻproq mehnat qilishimiz talab etiladi.
– Kirib kelayotgan yangi 2024-yildan nimalar kutmoqdasiz?
– 2023-yildan ham muvaffaqiyatli oʻtishini. Shubhasiz, yangi Olimpiada yilida asosiy eʼtibor Parij-2024 ga qaratiladi. Murabbiylar shtabi bilan rejamizga koʻra, 4-yillikning eng nufuzli musobaqasigacha 1-2 ta turnirda qatnashib koʻraman. Yil davomida bor eʼtiborimiz, fikrimiz faqat Olimpiada oltin medali va bu yoʻlda tinimsiz mehnat qilish boʻladi.

Абдумалик Халоков: "Теперь всё моё внимание сосредоточено на золотой медали Олимпиады Париж-2024"
Минувший год прошёл очень успешно для представителя сборной Узбекистана по боксу Абдумалика Халокова. Талантливый спортсмен одержал победу на чемпионате мира, который впервые был организован в Ташкенте, завоевал золотую медаль Азиатских игр в Ханчжоу, а также, удостоится лицензии на Олимпийские игры Париж-2024. Помимо этого на церемонии "Национальной спортивной премии - 2023" Халоков был признан "Лучшим спортсменом года". Нам удалось провести небольшую интервью с боксёром:
- Чем запомнился вам 2023 год?
- Этот год прошёл для меня очень успешно. В этом году мне удалось достичь своих целей на чемпионате мира и Азиатских играх - одержать победу. За эти успехи, меня признали "Лучшим спортсменом года". После стольких достижений, я с уверенностью могу сказать, что 2023 год прошёл для меня успешно.
- Вы в 2018 году были признаны "Лучшим молодым спортсменом года". Наверное тогда вы поставили перед собой цель - что станете лучшим спортсменом и среди взрослых. Для этого вам понадобилось целых 5 лет. Теперь у вас какие планы на предстоящий год?
- За всем этим стоят моя стремительность и кропотливый труд тренеров. Эти результаты ещё раз доказывают, что мы на правильном пути. Государство для нас спортсменов создало все необходимые условия и думаю что мы должны правильно использовать их и всегда оправдывать доверие. Моя недавняя награда стало огромной мотивацией для меня и теперь я буду стараться стать лучшим в мировом боксе. Разумеется, для этого требуется неустанный труд.
- Что вы ожидаете в 2024 году?
- Хочу чтобы он прошёл лучше чем 2023 год. Разумеется, в новом Олимпийском году я буду максимально сосредоточен на подготовке к Париж-2024. Согласно плану с тренерским штабом, я приму участие на нескольких турнирах, чтобы ещё раз оценить свои возможности, перед главным стартом четырехлетия. В этом году мы будем готовится к Олимпиаде и всеми силами постараемся завоевать золотую медаль этих Игр.