Navbahor Hamidova: "Bir kun kelib, bokschi qizlarimiz ham yigitlarimiz kabi jahonda peshqadam boʻlishadi"
Kuni kecha Hindiston poytaxtida oʻtgan boks boʻyicha ayollar oʻrtasidagi jahon chempionatida hamyurtimiz Navbahor Hamidova (-66 kg) bronza medalini qoʻlga kiritdi. Ushbu natija mamlakatimizda ayollar boksi rivoji yuksalishda davom etayotganini yana bir karra koʻrsatdi. Quyida sportchimiz bilan musobaqa taassurotlari, yangi rejalar haqida tashkil qilgan kichik suhbatimizni eʼtiboringizga havola qilamiz:
– Jahon chempionatidagi ishtirokingizdan koʻngilingiz toʻldimi?
– Ochigʻi, garchi musobaqada shohsupaga koʻtarilgan boʻlsam ham, natijamdan toʻla qoniqmadim. Biz jamoamiz bilan bu musobaqaga katta tayyorgarlik koʻrgan edik va unda faqat oltin medalni niyat qilib qoʻygandim. Maqsadim faqat chempionlik boʻlgan. Ammo bu bronza medali kelgusi startlar oldidan oʻzimga boʻlgan ishonchni mustahkamlaydi. Janglarda yoʻl qoʻygan xatolarim ustida ishlab, yanada katta ishtiyoq bilan shugʻullanishda davom etaman.
– Chorak finaldagi magʻlubiyatdan keyin va final kuni tarqalgan xushxabardagi hislaringizni tasvirlab bera olasizmi? Har ikki holatda ichingizdan nimalar oʻtdi?
– Hozir aytganimdek, maqsadim faqat gʻalaba qozonish boʻlgani uchun chorak finaldagi magʻlubiyatdan keyin kayfiyatim juda tushib ketdi. Magʻlubiyat qattiq taʼsir qildi. Ammo qisqa fursat ichida oʻzimni qoʻlga oldim, yangi kuch topib, mashgʻulotlarni boshladim. Hali hammasi oldindaligi, bu magʻlubiyat bilan bari toʻxtab qolmasligini angladim. Taslim boʻlishga haqqim yoʻq edi. Final kuni Elshod aka Rasulov bronza medali bilan taqdirlanishim haqidagi xabarni aytganida boshida ishonmadim. Ustozim meni magʻlubiyatga uchratgan bokschi diskvalifikatsiya qilingani, kechqurun taqdirlash marosimida ishtirok etishim kerakligini aytganlaridan keyin barchasi butunlay oʻzgardi. Haqiqat baribir qaror topdi. Bu holatda katta hayajon boʻlmadi.
– Qolgan jamoadoshlaringizning ishtiroki haqida nima deya olasiz? Ularga nima yetishmadi?
– Barcha qizlarimiz musobaqada munosib jang qilishdi va ular ham shohsupaga koʻtarilishga loyiq edilar. Kimgadir tajriba, kimgadir omad yetishmadi. Barchamiz ringda gʻalaba uchun borimizni berdik. Aytganimdek, nafaqat men, balki barchamiz xatolarimiz ustida ishlab, keyingi musobaqalarga tayyorlanishda davom etamiz. Jamoamiz hali yosh. Bir kun kelib, bokschi qizlarimiz ham yigitlarimiz kabi jahonda peshqadam boʻlishadi.
– Bu yil hisobidan keyingi asosiy start hisoblangan Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlaridan nima kutyapsiz?
– Osiyo oʻyinlari men uchun yangi musobaqa boʻladi. Unda Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanmalar oʻynalish ehtimoli bor. Shu bois barcha sportchilar unga katta tayyorgarlik bilan kelishadi. Maqsadim soʻnggi qitʼa chempionatida erishgan gʻalabamni takrorlab, Osiyo oʻyinlarida ham oltin qoʻlga kiritish.

Навбахор Хамидова: «Верю в то,что придёт тот день, когда и наши девушки, как представители мужской сборной войдут в ряды лидеров мирового рейтинга»
На чемпионате мира по боксу среди женщин, который проходил в столице Индии, наша соотечественница Навбахор Хамидова (-66 кг) завоевала бронзовую медаль. Этот результат ещё раз показал, что развитие женского бокса в нашей стране продолжает расти. Хотим предоставить вашему вниманию интервью с автором единственной медали ЧМ сборной Узбекистана:
- Вы довольны своим выступлением на чемпионате мира?
- Честно говоря, хотя я поднялась на пьедестал почёта на арене Индии, не была полностью удовлетворена своим результатом. Мы с нашей командой долго и тщательно готовились к этому первенству планеты, и я ставила перед собой цель - завоевать исключительно золотую медаль. Но результат, который достигнут на нынешнем ЧМ, ещё больше укрепляет мою уверенность в себе перед предстоящими стартами. Буду продолжать работать над ошибками, которые были допущены в боях, тренироваться ещё усерднее.
- Можете ли вы описать свои эмоции после поражения в четвертьфинале и в день финала? Какие чувства были у вас в обоих случаях?
- После поражения в четвертьфинале у меня было очень плохое настроение, потому что была нацелена только на победу. Поражение сильно повлияло, и некоторое время я ходила под эмоциональным влиянием. Но в кратчайшие сроки я взяла себя в руки, обрела новые силы и приступила к тренировкам. Всё ещё впереди, я поняла, что с этим поражением мир не останавливается. Я не имела права сдаваться. В день финала я сначала не поверила, когда наш тренер Элшод Расулов сказал новость о том, что я буду награждена бронзовой медалью. Всё полностью изменилось после того, как мой наставник сказал мне, что боксёр, победивший меня, был дисквалифицирован, что я должна присутствовать на вечерней церемонии награждения. Справедливость восторжествовала. Как таковых больших эмоций по этому случаю у меня не было.
- Что вы можете сказать об участии остальных представительниц сборной Узбекистана? Чего им не хватило?
- Все девушки соревновались достойно и могли бы также оказаться в числе медалистов . Кому-то не хватило опыта, а кому-то не повезло. Мы все отдали все силы для победы на ринге. Не только я, все мы продолжим работать над своими ошибками и готовиться к следующим стартам. Команда ещё молодая. Верю, что наши девушки, как и представители мужской сборной войдут в ряды лидеров мирового рейтинга.
- Чего вы ожидаете от участия в Азиатских играх, которые являются следующим крупным стартом в этом году?
- Азиатские игры станут для меня новым этапом в списке соревнований, в которых я участвовала. Есть вероятность, что на Азиаде будут разыграны путёвки на Олимпийские Игры Париж-2024. Поэтому все атлеты будут вести огромную подготовку к предстоящим состязаниям в Китае. Моя цель-выиграть золото на Азиатских играх, повторив моё достойное участие в последнем континентальном первенстве, в котором я завоевала чемпионский титул!