Olimjon Hikmatov: "Asosiy vazifa - Osiyo o‘yinlariga kuchli tarkib bilan borish!"
Ertaga Turkiyaning Istanbul shahrida erkin, yunon-rum va ayollar kurashi bo‘yicha reyting turniri boshlanadi. Ushbu musobaqaning har uchala yo‘nalishida O‘zbekiston terma jamoasi ham asosiy tarkibda ishtirok etadi. Bugun yunon-rum va ayollar kurashi terma jamoamiz Turkiyaga jo‘nab ketgan bo‘lsa, ertaga erkin kurashchilarimiz ham Istanbulga yo‘l oladilar. Olimjon Hikmatov murabbiyligidagi erkin kurashchilarimiz Toshkent viloyatining Dukent shaharchasidagi "Yangiobod" sport majmuasida bo‘lajak turnirga so‘nggi tayyorgarlik mashg‘ulot yig‘inini o‘tkazishdi. E’tiboringizga O‘zbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi matbuot xizmati tomonidan musobaqa oldidan ushbu murabbiy bilan tashkil etilgan suhbatni havola qilamiz:
- Olimjon aka, Istanbuldagi reyting turniriga tayyorgarlikdan ko‘nglingiz to‘ldimi?
- Dukentda tashkil etilgan ikki haftalik o‘quv-mashg‘ulot yig‘inimiz ko‘ngildagidek o‘tdi deya olaman. Avvaldan belgilab olingan rejamiz bo‘yicha kuniga ikki mahaldan mashg‘ulotlarni o‘tkazdik. O‘quv-mashg‘ulot yig‘inida kengaytirilgan tarkibdagi kurashchilarimiz ishtirok etdi. Tog‘li hududdagi mashg‘ulotlarimizda asosiy e’tibor sparring, jismoniy tayyorgarlik, chidamkorlikka qaratildi.
- Turkiyadagi reyting turniriga boradigan tarkibni aniqlab olish siz uchun qiyin bo‘lmadimi?
- Dekabr oyida o‘tkazilgan O‘zbekiston chempionatining 6 ta Olimpiya vazn toifasida chempion bo‘lgan kurashchilar haqli ravishda Turkiyaga ketyapti. 125 kg vaznda ikki kurashchimiz Istanbuldagi musobaqada qatnashadi. Sardor Xolmatov O‘zbekiston chempioni bo‘lgan. 13 fevral kuni ushbu vazndagi yetakchimiz Hasanboy Rahimovning ikki yillik diskvalifikatsiya muddati yakunlandi va u endi bemalol ichki va xalqaro musobaqalarda ishtirok eta oladi. Bu vaznda ikki kurashchimizdan qay biri yaxshiroq natija ko‘rsatsa, bir yarim oydan so‘ng o‘tkaziladigan Osiyo chempionatida yurtimiz sharafini himoya qiladi.
- 65 kg vaznda Turkiyadagi reyting turnirida bir yo‘la 3 nafar kurashchimiz gilamga chiqar ekan. Buning sababini qanday izohlaysiz?
- Bu vazn bizda ancha raqobatbardosh hisoblanadi. Birinchi bo‘lish uchun da’vogarlar yetarli. Shu boisdan ham ularning hammasiga ham imkoniyat taqdim etiladi. Ularning qay biri yaxshi natija ko‘rsatsa, Osiyo chempionatiga boradi. Qolaversa, bu yil katta musobaqalardan Osiyo o‘yinlari va Islom Birdamlik o‘yinlari bor. Kimdir Osiyo chempionatiga borsa, yana kimdir Islom Birdamlik o‘yinlarida qatnashadi. Nodir Rahimov va Umid Jalolov iste’dodli kurashchilar. Rio Olimpiadasi ishtirokchisi Abbos Rahmonov dekabrda O‘zbekiston chempioni bo‘ldi. Asosiy vazifamiz Osiyo o‘yinlariga kuchli tarkib bilan borish.
- Turkiyadagi turnirdan qanday natija kutyapsiz?
- Yilning dastlabki reyting turniriga bo‘lgan qiziqish yuqori. Juda kuchli musobaqa bo‘lib, dunyoning eng kuchli kurashchilari Istanbulga kelyapti. Shu kunlarda Bolgariyada o‘tkazilgan musobaqaga ishtirokchi davlatlar o‘zlarining 3-4 tarkiblarini olib kelishgan edi. Istanbuldagi reyting turnirida AQSh, Rossiya, Eron, Ozarbayjon, Gruziya kabi nomdor mamlakat terma jamoalari qatnashadi. Ochig‘ini aytaman, Turkiyada hech kimga oson bo‘lmaydi. Bekzod Abdurahmonov 74 kilogramm vaznda 86 kiloga ko‘tarildi. Birinchi xorij musobaqasida qatnashadi. Moslashib ketishi uchun vaqt kerak bo‘ladi. G‘ulomjon Abdullayev ham 57 emas, 61 kg vaznda gilamga chiqadi.

Олимжон Хикматов: "Главная задача-поехать на Азиатские игры сильным составом!"
Завтра в Стамбуле стартует рейтинговый турнир по вольной, греко-римской и женской борьбе. Во всех трёх дисциплинах сборная Узбекистана будет выступать основным составом. Сегодня наша команда по греко-римской и женской борьбе уехала в Турцию, а завтра отечественные борцы по вольной борьбе также отправятся в Стамбул. Представители вольной борьбы Узбекистана под руководством Олимжона Хикматова провели заключительные УТС к предстоящему старту на спортивной базе "Янгиабад" в городе Дукент Ташкентской области. Предлагаем вашему вниманию беседу, организованную пресс-службой Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана с этим наставником перед соревнованиями:
- Олимжон Азизович, вы довольны подготовкой сборной к рейтинговому турниру в Стамбуле?
- Могу сказать, что двухнедельные учебно-тренировочные сборы, организованные в Ташкенте, прошли на высшем уровне. Мы проводили занятия два раза в день по заранее установленному плану. В данных УТС приняли участие борцы расширенным составом. На тренировках в горной местности основное внимание уделялось спаррингу, физической подготовке, выносливости.
- Вам не было сложно определить состав, который отправится на рейтинговый турнир в Турцию?
- Борцы, ставшие чемпионами в 6 Олимпийских весовых категориях чемпионата Узбекистана, проведённого в декабре месяце, по праву едут в Турцию. В весовой категории до 125 кг два атлета будут защищать цвета Национального флага в Стамбуле. Сардор Холматов-действующий чемпион Узбекистана. 13 февраля истёк двухлетний срок дисквалификации лидера этой весовой категории Хасанбоя Рахимова, и теперь он также может свободно принимать участие во внутренних и международных соревнованиях. Кто из двух наших спортсменов продемонстрирует лучший результат в этой категории, будет выступать на чемпионате Азии, который пройгдет через полтора месяца.
- В категории до 65 кг на рейтинговом турнире в Турции выступят 3 отечественных борца. Как вы объясните причину?
- Этот вес у нас считается достаточно конкурентоспособным. Претендентов на первое место достаточно. Поэтому возможность предоставляется не всем из них. Кто из них покажет хороший результат, тот отправится на континентальное первенство. Кроме того, из крупных соревнований в этом году имеется Азиада и Игры исламской солидарности. Кто-то поедет на чемпионат Азии, а кто-то примет участие в Играх исламской солидарности. Надир Рахимов и Умид Джалолов-талантливые борцы. Участник Олимпиады в Рио Аббос Рахмонов в декабре стал чемпионом Узбекистана. Наша главная задача-поехать на Азиатские игры сильным составом.
- Какой результат Вы ожидаете от турнира в Турции?
- Интерес к первому рейтинговому турниру года высок. Это солидные соревнования, и в Стамбул приезжают сильнейшие борцы со всего мира. Страны-участницы международного турнира в Болгарии привезли свои 3-4 составы. В рейтинговых соревнованиях в Стамбуле примут участие сильнейшие сборные планеты: США, России, Ирана, Азербайджана, Грузии. Безусловно, в Турции никому не будет легко. Бекзод Абдурахманов поднялся с 74 кг до 86 кг. Участвует в первом зарубежном старте в новой для него весовой категории. Потребуется время, чтобы приспособиться. Гуломжон Абдуллаев также выйдет на ковёр в весе до 61 кг, а не как ранее до 57 кг.