Armen Bagdasarov: “Navbatdagi jahon chempionatining Toshkentda oʻtayotgani Oʻzbekiston uchun katta yutuq”
Insoniyat tarixida eng uzoq kutilgan Tokio Olimpiadasi tarix sahifalaridan joy olganiga ham ikki oyga yaqin vaqt bo‘ldi. Ta’kidlash joiz, bu galgi musobaqa nafaqat sportchilar va murabbiylar, balki tashkilotchilar uchun ham oson bo‘lgani yo‘q. Olimpiya o‘yinlari har qachongidan ham murakkab kechdi. Pandemik vaziyat sportchilarning Olimpiadaga olib borgan tayyorgarligini tubdan o‘zgartirib yubordi. Kovid, vaksinatsiya jarayoni, tayyorgarlikda rejim va kun tartibining o‘zgarishi, bularning bari sportchilarning Olimpiadada qayd etgan natijasiga salbiy tomondan o‘z ta’sirini o‘tkazmay qolmadi. Biz ayni shu mavzuda O‘zbekiston terma jamoasi tarkibida Atlanta-1996 Olimpiadasining kumush medali sovrindori, Xalqaro dzyudo federatsiyasi (IJF) Bosh referi direktori, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi o‘rinbosari Armen Bagdasarovdan intervyu oldik.
– Armen Yurevich, tarixda eng uzoq kutilgan va odatiy an’analarni chetlab o‘tgan Tokio Olimpiadasi haqida umumiy fikringiz qanday?
– Shubhasiz, Tokiodagi Olimpiada noodatiy formatda o‘tkazildi. Koronovirus infeksiyasi shunday yo‘l tutishga majbur qildi. Kunlik nazoratdan o‘tish, majburiy tarzda PSR test topshirish, doimiy niqobda yurish, belgilangan hududdan tashqariga bir qadam ham chiqmaslik kabi taqiq va cheklovlar sportchilarning Olimpiadada ko‘rsatgan natijalariga ta’sirini o‘tkazmasdan qolmadi. Endi bevosita dzyudo sport turi haqida gapiradigan bo‘lsam, mezbonlarning pandemik vaziyatga qaramay musobaqaga juda yaxshi tayyorgarlik ko‘rganliklari amalda o‘z isbotini topdi. Yaponiyaliklar tomonidan qo‘lga kiritilgan 9 ta oltin medal fikrimga isbot bo‘ladi va bu dzyudo vatani vakillari uchun mutlaq rekord natija. Aksincha, Olimpiadaoldi mavsumida medallar uchun asosiy da’vogarlar qatorida e’tirof etilgan Rossiya, Ozarbayjon, Isroil, Qozog‘iston va O‘zbekiston dzyudochilari kutilgan natijani ko‘rsata olmadilar. Men sanab o‘tgan davlat dzyudochilariga pandemiya o‘z ta’sirini o‘tkazdi. Bizning jamoa hamisha erkaklar o‘rtasidagi musobaqa medallariga da’vogarlik qilgan. Yaponiyaning mavjud 7 ta vazn toifasidan 6 ta oltin medal olganini hisobga olsak, qolgan 100 ga yaqin davlat o‘rtasida sovrinli o‘rinlar uchun kurash nechog‘lik jiddiy kechganini anglab olish qiyin emas.
– Sir emas, sportchilar Olimpiadaga 4 yil davomida tayyorgarlik ko‘radilar. Bu safargi muddat 5 yildan iborat bo‘ldi. Nima deb o‘ylaysiz, bu holat ham tayyorgarlikka sezilarli darajada ta’sir o‘tkazdimi?
– Ha, buning ta’sirini turlicha ko‘rish mumkin. Olimpiadaning bir yilga kechiktirilganining o‘ziga yarasha ijobiy tomoni ham bor. Agar Olimpiada bir yil avval, ya’ni oldindan belgilangan muddatda o‘tkazilganida, O‘zbekiston terma jamoasi 5 nafar dzyudochi bilan musobaqada qatnashgan bo‘lishi ham mumkin edi. Shu nuqtai nazardan olib qarasak, Olimpiadaning bir yilga kechiktirilgani O‘zbekiston uchun ijobiy holat bo‘ldi. Yakkalikdagi 10 nafar dzyudochimizdan tashqari tarixda ilk bor jamoaviy litsenziyani ham qo‘lga kiritdik. Xolis fikr bildiradigan bo‘lsam, masalan Sharofiddin Lutfullayev o‘tgan yili o‘zining yuqori sport formasida edi. Olimpiada 2020 yilda o‘tkazilganida, 30 yoshdan oshgan dzyudochimizning natijasi birmuncha yaxshiroq bo‘lardi. Xuddi shu fikrni afsonaviy Teddi Riner haqida ham bildirishim mumkin. Olimpiada chempioni bo‘lishga birinchi raqamli da’vogar yakunda bronza medali bilan kifoyalandi.
– Aksariyat jahon chempionlari, xususan Fabio Bazile kabi Olimpiada chempionlariga shohsupaga ko‘tarilish nasib qilmadi. Nima uchun shunday bo‘ldi deb o‘ylaysiz?
– Olimpiya o‘yinlari shunday musobaqaki, unda har bir sportchi bolaligidan qatnashishni orzu qiladi. Bunday katta masshtabdagi musobaqaning har tomondan bo‘ladigan hayajonini sizga so‘z bilan ta’riflab yetkazib bera olmayman. Xalqi, hukumati, oilasi va do‘stlari oldidagi javobgarlik hissi juda yuqori bo‘ladi va bu sportchiga qo‘shimcha bosim yuklaydi. Uzoqqa bormaymiz, ispaniyalik Nikoloz Sherazadishvili Olimpiadadan bir oy oldin o‘tkazilgan jahon chempionatining finalida hamyurtimiz Davlat Bobonovni mag‘lub etgandi. Olimpiadada esa Bobonov jahon chempionatidagi mag‘lubiyat uchun revansh oldi va nomdor raqibini uyiga quruq qo‘l bilan qaytishini ta’minladi. Olimpiada oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan musobaqa.
– Oxirgi ikkita Olimpiadada oltin medal olgan Rossiya terma jamoasining Tokio tatamilaridagi omadsiz ishtiroki haqida fikringiz qanday? Rossiyaliklar kuchli tarkib bilan borishlariga qaramay, 3 ta bronza medali bilan kifoyalanishdi…
– Shaxsiy fikrim, birinchi navbatda Gambaning (Etsio Gamba – Rossiya terma jamoasi bosh murabbiyi) yo‘qligi rossiyaliklarga pand berdi. Gamba mashg‘ulotlarda bevosita ishtirok etmadi. Masofadan maslahat berish bilan kifoyalandi. Undagi jiddiy kasallik ham terma jamoa bilan birga shug‘ullanish uchun yo‘l qo‘ymadi. Koronavirus infeksiyasidagi cheklov sabab terma jamoaning bironta o‘quv-mashg‘ulot yig‘inida qatnashmadi. Qolaversa, -60 kg vaznda yosh jahon chempioni Yago Abuladze Tokioga olib ketilmadi. Uning o‘rniga Mshvidobadzega ishonch bildirildi. O‘ylashimcha, Yago yaxshiroq natija ko‘rsatardi. Bosh murabbiy mashg‘ulotga kela olmaganidan keyin dzyudochilarning o‘sha paytdagi holatidan ham bexabar qolgani aniq. Juda ko‘p murabbiylar yakuniy tarkib bo‘yicha fikrini bildirgani uchun ham xulosa yaxshi bo‘lmagan. Fikrlar turlicha yangragan. Lekin omadsizlikning eng katta omili bu shubhasiz, Gambaning yo‘qligi.
– O‘zbekiston terma jamoasining tayyorgarligini qanday baholaysiz?
– Albatta, men ham hamma qatori terma jamoamiz a’zolaridan yaxshiroq ishtirok kutgandim. -60 kg vazn toifasi meni to‘laligicha xayron qoldirdi. Deyarli hech qanday kurash ko‘rsatmadi. Sharofiddin Olimpiadaga tayyor emasdi. -66 kg vazndagi dzyudochimiz munosib tarzda kurashdi. Qo‘shimcha bo‘limda yana yetti daqiqa tatamida harakat qildi. Afsuski, shifokor Sardorning boshidan oqayotgan qonni o‘z vaqtida to‘xtata olmadi. Aytish mumkinki, bu shifokorning xatosi. Natijada Nurillayevga tibbiy-texnik mag‘lubiyat yozildi. Boz ustiga uning moldovalik raqibi, bir necha karra Yevropa chempioni, jahon chempionati sovrindori ham ancha kuchli edi. -73 kg vazn toifasidagi dzyudochimiz ham kurashdi. Natija yaxshiroq bo‘lishi ham mumkin edi. Lekin u ham Olimpiadaga ham ruhan, ham jismonan tayyor emas ekan. Sportchilar musobaqaga o‘zlarini amaldagi Olimpiada chempioni sifatida his etib kelishlari kerak. Xuddi o‘z medalini olib ketgani kelgan chempiondek kayfiyatda bo‘lishi lozim. Mabodo qalbingda yuta olmasligingga zarracha shubha-gumoning bo‘lsa, tatamiga chiqmay qo‘yganing ma’qul. Dzyudochilarimizdagi eng katta kamchilik ham aynan ularning o‘zlariga ishonmasligidir. Agar Bobonovda o‘ziga ishonch yana ham kuchliroq bo‘lganida, shohsupada yanada yuqoriroqqa ko‘tarilardi. Sharofiddin Boltaboyev ham meni xafa qildi. Undagi jismoniy holat, chidamlilik, texnik tayyorgarlikdan kelib chiqib, kamida bronza kutgandim. Ammo negadir juda tez charchab qoldi. “Golden Score” fikrimni isbotlaydi. -100 kg vazndagi dzyudochimiz uchun qur’a yaxshi kelmadi. Muhammadkarim ilk bellashuvida irlandiyalik kuchli raqibini yengdi. Keyin esa bo‘lajak Olimpiada chempioni, yaponiyalik Volfga imkoniyatni boy berib qo‘ydi.
– Nima deb o‘ylaysiz, dzyudodan 11 ta litsenziya – bu O‘zbekiston uchun yaxshi natijami?
– Ha, bu ajoyib natija. O‘zbekiston dzyudosi tarixidagi rekord ko‘rsatkich qayd etildi. Rio-2016 Olimpiadasida biz 8 ta litsenziya (7 erkaklar, 1 ayollar) qo‘lga kiritgandik. Odatda 7, qaysidir Olimpiya o‘yinlarida 6 ta litsenziya bilan ham qatnashganmiz. Qolaversa, uch nafar dzyudochi qizimizning Olimpiadada qatnashishi ham birinchi martta kuzatildi. Hamisha qizlar dzyudosida oqsar edik. Ko‘pi bilan ikkita litsenziya bo‘lgan. Bu safar noxush an’ana buzildi. Shuningdek, tarixda ilk bor jamoaviy musobaqada ham ishtirok etdik. Niderlandiyani mag‘lub eta turib, yakunda alamli mag‘lubiyat bo‘lib qoldi. Jamoamiz yetakchisi Davlat Bobonov o‘z bellashuvida g‘alaba qozonganida, medallar uchun kurashishda yaxshigina imkoniyat yuzaga kelardi. Qo‘shimcha bahs uchun qur’a Oltiboyevni tanlab berdi. U esa raqibiga yutqazdi. Niderlandiya keyin bronza medali uchun kechgan bahsda nisbatan kuchsizroq bo‘lgan Germaniyaga mag‘lub bo‘ldi. Jahon chempionatining jamoaviy musobaqasida O‘zbekiston dzyudosi tarixida birinchi martta bronza medalini qo‘lga kiritgan jamoamizning potensiali yuqori ekani oydinlashdi. O‘ylashimcha, federatsiya rahbari va uning yordamchilariga yana ozgina vaqt kerak. Hozirgi rais ikki yil ichida katta hajmdagi ishlarni amalga oshirdi. Shundan bir yili ichki muammolarni hal qilish, ishlarni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yib olish uchun sarfladi. Yana bir yil esa pandemiya sabab yo‘qotildi. Fikrimcha, murabbiylar shtabini yana ham kuchaytirish kerak. Dzyudochilarni ruhan, jismonan tayyorlay biladigan mutaxassislarni terma jamoa murabbiylar shtabiga qo‘shish lozim. Federatsiyada moliyaviy tomondan hech qanday muammo yo‘q.
– Oxirgi savol, Parij Olimpiadasida natija har qachongidan ham yaxshiroq bo‘lishi uchun nimalarga e’tibor berish kerak?
– O‘ylashimcha, tayyorgarlik bo‘yicha bosqichma-bosqich tempni ko‘tarib borish kerak. Yuqorida aytganimdek, musobaqaga xuddi chempion kabi borish lozim. Tokio Olimpiadasida qatnashgan tarkibimiz yosh va ularning 80-90% katta ehtimol bilan Parijga ham boradi. Kelasi yili Toshkentda o‘tadigan jahon chempionatida dzyudochilarimizning 50% sovrindorlar safidan joy olmog‘i darkor. Jahon chempionati shunday musobaqaki, u har bir dzyudochiga qo‘shimcha ishonch, motivatsiya beradi. Unda g‘alaba qozonganingdan keyin fikrlashing ham tamomila o‘zgaradi. Navbatdagi jahon chempionatining Toshkentda o‘tayotgani esa O‘zbekiston uchun katta yutuq.

Армен Багдасаров: "Проведение очередного чемпионата мира в Ташкенте-большое достижение для Узбекистана”
Прошло почти два месяца с тех пор, как самые долгожданные Олимпийские игры в Токио вошли в историю человечества. Стоит отметить, что этот турнир не был легким не только для спортсменов и тренеров, но и для организаторов. Олимпийские игры были более сложными, чем когда-либо. Пандемическая ситуация в корне изменила подготовку спортсменов к Олимпиаде. Covid, процесс вакцинации, изменение режима и распорядка дня при подготовке-все это не могло не сказаться негативно на результате, который спортсмены отмечают на Олимпиаде. На эту же тему мы взяли интервью у серебряного призера Олимпиады-1996 в Атланте, главного рефери-директора Международной федерации дзюдо (IJF), заместителя председателя федерации дзюдо Узбекистана Армена Багдасарова.
– Армен Юрьевич, какого ваше общее мнение о Олимпиаде в Токио, которая стала самой долгожданной в истории и обошла привычные традиции?
- Очевидно, что Олимпиада в Токио прошла в необычном формате. Короновирусная инфекция заставила себя так поступать. Запреты и ограничения, такие как прохождение ежедневного контроля, обязательное прохождение теста ПЦР, постоянное ношение маски, не выход за пределы отведенной территории ни на шаг, не остались без влияния на результаты, показанные спортсменами на Олимпиаде. Теперь, если говорить непосредственно о дзюдо, то тот факт, что хозяева очень хорошо подготовились к соревнованиям, несмотря на пандемическую ситуацию, доказан на практике. 9 золотых медалей, завоеванных японцами, станут, на мой взгляд, доказательством, и это абсолютный рекорд для представителей родины дзюдо. Напротив, дзюдоисты из России, Азербайджана, Израиля, Казахстана и Узбекистана, признанные в предолимпийском сезоне главными претендентами на медали, не показали ожидаемого результата. Пандемия повлияла на дзюдоистов штата, которых я перечислил. Наша команда всегда претендовала на медали соревнований среди мужчин. Учитывая, что Япония получила 6 золотых медалей из 7 существующих весовых категорий, нетрудно понять, во сколько обошлась борьба за призовые места между остальными 100 странами.
– Не секрет, что спортсмены готовятся к Олимпиаде 4 года. В этот раз срок составлял 5 лет. Как вы думаете, эта ситуация также значительно повлияла на подготовку?
- Да, последствия этого можно увидеть по-разному. То, что Олимпиада была отложена на год, имеет и свою положительную сторону. Если бы Олимпиада проходила год назад, то есть в заранее установленный срок, то сборная Узбекистана могла бы соревноваться с 5 дзюдоистами. С этой точки зрения перенос Олимпиады на год стал позитивным событием для Узбекистана. Помимо наших 10 дзюдоистов в одиночном разряде, мы также впервые в истории завоевали командную лицензию. К примеру, Шарофиддин Лутфуллаев в прошлом году был в отличной спортивной форме. Если Олимпиада прошла бы в 2020 году, результат нашего дзюдоиста старше 30 лет было бы немного лучше. То же самое можно сказать и о легендарном Тедди Ринере. Претендент номер один на звание олимпийского чемпиона в итоге довольствовался бронзовой медалью.
– Большинству чемпионов мира, в частности олимпийским чемпионам, таким как Фабио Базиле, подняться на пьедестал почета не удалось. Как вы думаете, почему это произошло?
- Олимпийские игры - это такое соревнование, в котором каждый спортсмен мечтает участвовать с детства. Я не могу описать словами волнение от такого масштабного соревнования со всех сторон. Чувство ответственности перед своими людьми, правительством, семьей и друзьями будет очень высоким, и это окажет дополнительное давление на спортсмена. Не будем вдаваться в подробности, испанец Николоз Шеразадишвили победил нашего соотечественника Давлата Бобонова в финале чемпионата мира, который прошел за месяц до Олимпиады. А на Олимпиаде Бобонов взял реванш за поражение на чемпионате мира и обеспечил именитому сопернику Возвращение домой с сухими руками. Олимпиада-это соревнование, которое невозможно предсказать.
– Как вы относитесь к неудачному выступлению сборной России, завоевавшей золотые медали на двух последних Олимпиадах, на токийских татами? Россияне довольствовались 3 бронзовыми медалями, несмотря на то, что шли сильным составом…
– Мое личное мнение, что в первую очередь отсутствие Гамбы (Эцио Гамба – главный тренер сборной России) давило на россиян. Гамба не принимал непосредственного участия в тренировках. Довольствовался удаленным консультированием. Тяжелая болезнь не позволила ему даже тренироваться вместе со сборной. Из-за ограничений по коронавирусной инфекции не принял участия ни в одном тренировочном сборе сборной. Более того, юного чемпиона мира в весе -60 кг Яго Абуладзе в Токио не отправили. На смену ему доверились к Мшвидобадзе. Я думаю, что Яго показал бы лучший результат. Понятно, что после того, как главный тренер не смог приехать на тренировку, дзюдоисты даже не знали о своем тогдашнем положении. Даже заключение не было хорошим, потому что так много тренеров высказали свое мнение по окончательному составу. Мнения звучали по-разному. Но самым большим фактором неудачи, несомненно, является отсутствие Гамбии.
– Как вы оцениваете подготовку сборной Узбекистана?
– Конечно, я ожидал лучшего выступления от всех членов нашей сборной. Весовая категория -60 кг меня полностью удивила. Почти не показывал борьбы. Шарофиддин не был готов к Олимпиаде. Наша дзюдоистка в весовой категории -66 кг выступила достойно. В дополнительном тайме он провел еще семь минут на татами. К сожалению, врач не смог вовремя остановить кровь, вытекающую из головы капитана. Можно сказать, что это ошибка врача. В итоге Нуриллаеву было выписано медико-техническое поражение. К тому же его молдавский соперник, многократный чемпион Европы, призер чемпионатов мира, тоже был намного сильнее. В весовой категории -73 кг наш дзюдоист также боролся. Результат также может быть лучше. Но оказалось, что он не готов ни морально, ни физически к Олимпиаде. Спортсмены должны прийти на соревнования, чувствуя себя действующими олимпийскими чемпионами. Он должен быть в таком же настроении, как чемпион, приехавший забрать свою медаль. Если у вас есть малейшие сомнения в том, что вы не можете проглотить, лучше не выходить на татами. Самым большим недостатком наших дзюдоистов является то, что они не уверены в себе. Если бы у Бобонова была еще более сильная уверенность в себе, он бы поднялся еще выше на подиум. Шарофиддин Болтабоев меня тоже обидел. Исходя из физического состояния, выносливости, технической подготовки в нем я ожидала хотя бы бронзу. Но почему-то очень быстро устал. "Золотой счет" доказывает мою точку зрения. Для дзюдоиста весом -100 кг жеребьевка не удалась. Мохаммедкарим победил сильного ирландского соперника в своем первом поединке. А потом упустил шанс и будущий олимпийский чемпион, японец Вольф.
– Как вы думаете, 11 лицензий по дзюдо-это хороший результат для Узбекистана?
- Да, это отличный результат. Установлен рекорд в истории узбекского дзюдо. На Олимпиаде-2016 в Рио мы завоевали 8 лицензий (7 у мужчин, 1 у женщин). Обычно у нас было 7, а также 6 лицензий на каких-то Олимпийских играх. Кроме того, впервые было отмечено участие в Олимпиаде трех наших дзюдоисток. Мы всегда выступали в женском дзюдо. Было не более двух лицензий. На этот раз неприятная традиция была нарушена. Мы также впервые в истории приняли участие в командном турнире. Поражение от Нидерландов стало болезненным поражением в конце. Когда лидер нашей команды Давлет Бабанов одержал победу в своем соревновании, у него появилась хорошая возможность побороться за медали. Для дополнительного аргумента жребий выбрал Алтыбаева. И он проиграл сопернику. Затем Нидерланды проиграли Германии, которая была относительно слаба в борьбе за бронзовую медаль. В командном турнире чемпионата мира был продемонстрирован высокий потенциал нашей команды, которая впервые в истории узбекского дзюдо завоевала бронзовую медаль. Я думаю, что главе Федерации и ее помощникам нужно еще немного времени. Нынешний председатель проделал большой объем работы за два года. После этого он потратил год на решение внутренних проблем, чтобы все пошло правильно. Еще один год был потерян из-за пандемии. На мой взгляд, тренерский штаб нужно усилить еще больше. Необходимо добавить в тренерский штаб сборной специалистов, умеющих готовить дзюдоистов морально и физически. В федерации нет проблем с финансами.
– Последний вопрос, на что обратить внимание, чтобы результат на Олимпиаде в Париже был лучше, чем когда-либо?
– Я думаю, что нужно постепенно наращивать темп подготовки. Как я уже говорил, на соревнования нужно идти как чемпион. Наш состав на Олимпийских играх в Токио молод, и 80-90% из них, вероятно, тоже поедут в Париж. В следующем году на чемпионате мира в Ташкенте 50% наших дзюдоистов займут призовые места. Чемпионат мира-это такое соревнование, которое дает каждому дзюдоисту дополнительную уверенность, мотивацию. После победы в нем ваше мышление также полностью изменится. Проведение очередного чемпионата мира в Ташкенте-большое достижение для Узбекистана.