So'nggi o'n yil ichida koronavirus singari epidemiyalar yuz minglab odamlar hayotiga Zomin bo'ldi. Ammo ularning birortasi ham hukumatlarning bunday faol reaktsiyasini, ommaviy axborot vositalarining shov-shuvini va keskin siyosiy harakatlarni keltirib chiqarmadi. Iqtisodiy jarayonlar ko'plab mamlakatlarda bir vaqtning o'zida to'xtamadi va hayot tarzi deyarli o'zgarmadi.
Hozirgi kunda koronavirus bilan kasallanganlarning umumiy soni qariyb 2 million kishini tashkil etadi, ulardan 120 mingdan ortig'i vafot etgan va atigi yarim millioni tuzalib ketgan. Bunday yo'qotishlar bizni befarq qoldirmaydi va raqamlar dahshatli ko'rinadi. Biroq, dunyoda har yili 800 mingdan ortiq odam ko'mir yoqish oqibatidan zaharlanib va yana 3 million kishi havo ifloslanishidan nobud bo'lishiga juda kam odamlar e'tibor berishadi. Ilmiy hamjamiyatning tor doirasidan tashqari, bu boshqalarda hech qanday tashvish tug'dirmaydi.
Shu bilan birga, 2020 yilda yaqinlashayotgan jahon inqirozi allaqachon ikkinchi Jahon urushi davridagi tanazzul bilan taqqoslanmoqda. Pandemiyaning tez tarqalishi vahima qo'zg'atdi, xavfsizlik choralarini ko'rishni talab qildi va, ehtimol, butun dunyo hayotini butunlay o'zgartirib yubordi.
Xo'sh, yaqinlashib kelayotgan inqirozning o'ziga xosligi nimada?
COVID-19 pandemiyasi insoniyat qadriyatlarini saqlab qolish uchun iqtisodiy o'sishni ongli ravishda to'xtatgan tarixdagi birinchi inqirozdir. Avvalo, uning eng asosiy sababi ilk bor odamlarni katta yo'qotish xavfi bo'lgan. Ushbu iqtisodiy inqiroz mutlaqo texnogen deb hisoblanadi, chunki u iqtisodiy jarayonlar bilan emas, balki siyosiy qarorlar bilan yuzaga keladi. Bundan tashqari, daromad darajasi va siyosiy rejimlari turlicha bo'lgan o'nlab mamlakatlar ixtiyoriy inqirozni boshqarishni qo'llab-quvvatladilar.
Pandemiya davridagi inqiroz ko'p narsalarni to'xtatish va qayta ko'rib chiqish uchun yaxshi imkoniyatdir va shu bilan birga keyingi rivojlanish yo'llarini aniqlaydi. Masalan, iqtisodiy o'sishni har qanday yo'l bilan tiklash, yalpi ichki mahsulotning o'sishiga e'tiborni qaratish lozimmi yoki boshqa rivojlanish yo'nalishlarini hisobga olish kerakmi? Savollar ko'p va ularning barchasi bugungi kunda ochiq qolmoqda.

За последнее десятилетие эпидемии, подобные коронавирусу, унесли сотни тысяч жизней. Но ни один из них не вызвал столь активной реакции правительств, ажиотажа в СМИ и резких политических движений. Экономические процессы не прекращались одновременно во многих странах, а образ жизни практически не менялся.
В настоящее время общее число зараженных коронавирусом составляет около 2 миллионов человек, из которых более 120 тысяч умерли и только полмиллиона выздоровели. Такие потери не оставляют нас равнодушными, а цифры выглядят ужасно. Тем не менее, очень немногие обращают внимание на то, что в мире ежегодно более 800 тысяч человек отравляются в результате сжигания угля, а еще 3 миллиона умирают от загрязнения воздуха. За исключением узкого круга научного сообщества, это не вызывает беспокойства у других.
В то же время надвигающийся мировой кризис в 2020 году уже сравним с рецессией времен Второй мировой войны. Быстрое распространение пандемии вызвало панику, потребовало принятия мер безопасности и, возможно, полностью изменило жизнь во всем мире.
Так в чем же уникальность надвигающегося кризиса?
Пандемия COVID-19 является первым кризисом в истории, который сознательно остановил экономический рост, чтобы сохранить человеческие ценности. Прежде всего, его основной причиной был риск больших потерь первых людей. Этот экономический кризис считается сугубо техногенным, поскольку он вызван не экономическими процессами, а политическими решениями. Кроме того, десятки стран с разными уровнями доходов и политическими режимами поддержали добровольное антикризисное управление.
Кризис в период пандемии-это хорошая возможность остановить и переосмыслить многие вещи, а также определить пути дальнейшего развития. Например, стоит ли каким-либо образом восстанавливать экономический рост, акцентировать внимание на росте ВВП или же учитывать другие направления развития? Вопросов много, и все они остаются открытыми сегодня.